For Yorkshire Folk

Exhibition 2016 Results

We are please to announce the results of the 2016 Annual Exhibition. Individual awards are shown above and correspond with the letters shown. 

Print Winners

  Monochrome Prints General- The Keighley Challenge Trophy                              
1 Wakefield CC  11.27
2 Kirkbymoorside and District CC  11.18
3         Doncaster  10.71
Bingley  10.71
Ripon PS  10.64

The Challenge Cup for the Best Monochrome Print The Defender Les Forrster BA (hons) AFIAP BPE3
B The Portrait Trophy for the Best Portrait Monochrome Print Liz Peter Mudd CPAGB
The Harrogate Trophy for the Best Monochrome Sport Action Print Focused Sue Rugg

 D The Challenge Bowl for the best Archictural or General record   City of Arts & Sciences..  Les Forrster BA (hons) AFIAP BPE3
 E The Challenge Plaque for the best Natural History Print Wlidebeest River Crossing John Bailey

  Best Author in Show - The Halifax Trophy   
      Christine Walker LRPS  

  Colour Prints General - The JE Barker Trophy  
Pudsey CC 11.05
Huddersfield PIC 10.84
3 Doncaster CC 10.79
3 Kirkbymoorside & District CC 10.70
5 F4 Photographic 10.62
6 Ilkley CC  10.61 

The Jim Baker Trophy for a Colour Print Emotive Metamorphosis  Andrea Hargreaves DPAGB EFIAP BPE2* PSA4*
The Yorkshire Post Trophy for a Pictorial Colour Print To You Larry Walker DPAGB
The Rotherham Trophy for the best Sport Action Colour Print Tour de Yorkshire in the Wolds
John Turner

  The Crowther Cox Trophy for Colour Prints Applied  
Doncaster CC 11.63
2 Leeds PS 10.70
Sheffield PS 10.67
Kirkbymoorside and District CC 10.07

The Mabel Bruce Trophy for the best Architecture or General Record Colour Print Central Tower – York Minster David R Williams
The G & S Neal Trophy for the best Natural History Colour Print Gannets Fighting over Fish
Morris Gregory
K The Warren Jepson Trophy for the Young Photographer Waiting at Platform 4
Miles Hand

Digitally Projected Image Winners


  The Jordan Trophy General Projected Images  
Stocksbridge CC 10.76
2 Doncaster CC 10.72
3 F4 Photographic Group 10.39
4 Scarborough PS 10.36
5 Cookridge CC 10.25
6 Dewsbury PS 10.24

The Bryce-Thompson Cup for the best Pictorial Image In Step with the Master Christine Walker LRPS
M The Rose Bowl for the best Portrait, People or Figure Study Friends Gillian Sharp ARPS CPAGB
N The P Brook Trophy for the best Sport, Action, Photojournalism Eat My Dust
Bill Oakley
  The Fred Atkinson Trophy Applied Digital Image  
1 Stocksbridge PS 11.40
2 Sheffield PS 11.36
Doncaster CC 10.89
4 Normanton CC 10.60
5 Dearne Valley CC 10.25
6 Ilkley CC 10.15

The Crowther Cox Silver Vase for the best Record Image Hallgrimskirkja Reykjavik Howard Mason
P The GF Kaye Trophy for the best Natural History Image Fight for Survival John Bailey
Q The W A Johnson Trophy Young Photographer Closing In Bradley Bailey